Kodėl sprogsta elektrinių paspirtukų baterijos?

Kodėl sprogsta elektrinių paspirtukų baterijos? Kaip išvengti baterijų gaisrų?


Elektrinių paspirtukų baterijose naudojamos ličio jonų baterijos, kurios taip pat naudojamos telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose ir elektromobiliuose. Jos veikia perkeldamos elektronus ir ličio jonus elemento viduje, taip generuodamos elektros srovę. Dėl didelio energijos tankio daug jų komponentų yra labai degūs.

Ličio jonų baterijos yra sudarytos iš sudėtingų cheminių medžiagų, kurios gali užsidegti dėl įvairių veiksnių. Elektrinių paspirtukų baterijos gali sukelti galingesnius sprogimus nei telefonai ar nešiojami kompiuteriai, nes elektrinių paspirtukų baterijos yra didesnės. Griežtesni reglamentai ir saugos standartai padėjo sumažinti riziką telefonuose ir nešiojamuosiuose kompiuteriuose, tačiau dabar su panašiomis problemomis susiduria elektriniai paspirtukai.

Kas sukelia sprogimus?

Yra trys pagrindinės priežastys, kurios gali sukelti sprogimą arba gaisrą paspirtukų baterijos:

  1. Sugedusi ar netinkama elektronika: Tai gali įvykti dėl perkrovimo, per didelio iškrovimo, baterijos ir įkroviklio nesuderinamumo arba nekokybiškos baterijų valdymo sistemos (BMS), trumpojo jungimo baterijos išorėje. Dėl to gali atsirasti labai didelės elektros srovė, kuri viršija saugias normas.
  2. Mechaninės priežastys: Baterijos deformavimas arba pradūrimas išoriniu objektu, stiprus ir pasikartojantis smūgis, stipri vibracija.
  3. Terminės priežastys: Tai gali įvykti dėl išorinio karščio šaltinio arba dėl per didelės vidinės temperatūros, kurią sukelia per didelė srovė arba trumpasis jungimas. Dėl to gali kilti „terminis nuotėkis“, kai baterijos viduje prasideda nekontroliuojama cheminė reakcija, išskirianti daug šilumos ir degių dujų. Galiausiai tai gali sukelti sprogimą.

Elektrinių paspirtukų baterijos, įsigytos iš patikimų įmonių, greičiausiai nesprogs, jei su jomis bus elgiamasi tinkamai ir jos nebus modifikuojamos. Pagrindiniai baterijų sprogimų kaltininkai yra pažeistos, modifikuotos arba prastai pagamintos baterijos.

Ar Xiaomi paspirtukų baterijos yra saugios ?

Xiaomi ir Ninebot elektrinių paspirtukų baterijos išsiskiria saugumu rinkoje, kurį užtikrina pažangios apsaugos priemonės. Vienas svarbiausių elementų – temperatūros davikliai, realiu laiku stebintys baterijos būklę. Jei temperatūra peržengia saugias ribas, sistema gali apriboti krovimą ar net važiavimą, apsaugodama bateriją nuo potencialios žalos. Tokiais atvejais paspirtuko ekranas gali rodyti 39 klaidos kodą, signalizuodamas apie būtinybę leisti baterijai atvėsti.

Deja, daugelis kitų elektrinių paspirtukų gamintojų neįdiegia panašių apsaugos sistemų, perkeliant saugumo riziką ant vartotojų pečių. Ypač nerimą kelia pigių paspirtukų gamintojai, kurie gali net nenaudoti izoliacinių medžiagų, atskiriančių bateriją nuo valdymo plokštės, laidų ar kitų komponentų. Tokie sprendimai gali sukelti trumpuosius jungimus ar net gaisrus, keliant pavojų ne tik paspirtukui, bet ir jo naudotojui.

Kaip aktuali yra ši problema?

Pasak Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos, gaisrai dėl elektrinių paspirtukų baterijų sprogimų „vyksta gana reguliariai, o jų skaičius didėja“. Niujorke, viename iš pagrindinių elektrinių paspirtukų centrų, gaisrų, kuriuos sukėlė elektriniai paspirtukai, skaičius išaugo nuo 30 2019 metais. iki 220 2022 metais, 2022 m. šeši žmonės žuvo dėl gaisrų, kuriuos sukėlė elektrinių paspirtukų baterijos.

Geriausia praktika siekiant išvengti baterijos savaiminio užsidegimo

Svarbiausias dalykas, kurį galite padaryti, kad išvengtumėte elektrinio paspirtuko baterijos užsidegimo, yra įsigyti elektrinį paspirtuką ar bateriją iš patikimo prekės ženklo ir naudoti tik su elektriniu paspirtuku įsigytą arba su CE sertifikatu įkroviklį. CE sertifikatas yra pripažintas saugos standartas.

Štai dar keli patarimai, kaip užtikrinti savo elektrinio paspirtuko saugumą:

  • Atjunkite paspirtuką, kai jis visiškai įkrautas. Nepalikite jo įkrauto be priežiūros, pavyzdžiui, per naktį.
  • Nekeiskite ir nemodifikuokite baterijos mechaniškai arba programiškai.
  • Laikykite elektrinį paspirtuką toliau nuo išorinių šilumos šaltinių, pvz., radiatorių ar šildymo angų.
  • Nelaikykite elektrinio paspirtuko miegamajame, šalia degių medžiagų ir, jei įmanoma, laikykite jį atokiau nuo vietų, kur jis blokuoja išėjimą.
  • Nenaudokite prailgintuvų įkrovimui, nes jie keičia elektros varžos lygį.
  • Jei patekote į avariją, būtinai patikrinkite, ar baterija nepažeista.
  • Nekraukite baterijos, kai ji perkaitusi, ir nevažiuokite paspirtuku, jei temperatūra žemesnė nei -20 laipsnių Celsijaus.
  • Jei nesate tikri dėl baterijos gamintojo, patikrinkite ją vietinėje paspirtukų parduotuvėje arba pakeiskite bateriją. Jei baterija perkaista, atsiranda keistas kvapas ar triukšmas arba pasikeičia baterijos forma ar spalva, perkelkite ją toliau nuo bet ko, kas gali užsidegti, ir skambinkite 112.

Kas daroma siekiant išspręsti šią problemą

Nors Europos Sąjungoje galiojantys reikalavimai numato, kad visos baterijos turi turėti CE sertifikatą, užtikrinantį jų saugumą, realybėje muitinės departamento galimybės patikrinti kiekvieną importuojamą bateriją yra ribotos. Tai reiškia, kad griežtos kontrolės nėra, ir vartotojai priversti pasikliauti gamintojų sąžiningumu bei tikėtis, kad jie nebandys taupyti saugumo sąskaita, rizikuodami savo reputacija ir klientų gerove.

Šioje situacijoje ypač svarbu rinktis patikimus gamintojus, tokius kaip Xiaomi ar Ninebot, kurie investuoja į pažangias baterijų apsaugos technologijas ir laikosi aukščiausių saugumo standartų. Deja, pigesnių, ne tokių žinomų prekės ženklų paspirtukai gali slėpti nemalonias staigmenas, todėl prieš įsigyjant tokį gaminį vertėtų atidžiai pasidomėti jo specifikacijomis ir gamintojo reputacija.